Opotrebovanie kĺbov a ich výživa

Ako predchádzať zraneniam, prípadne ako ich liečiť

Opotrebovanie kĺbov a ich výživa

Poslaťod BALBOA » 15 Mar 2013 14:20

Jedným z najbežnejších problémov vrcholových aj rekreačných športovcov je práve bolesť kĺbov. Najčastejšími problémami býva ich zápal v dôsledku opotrebovania a reumatický zápal. Kĺby v ľudskom tele sú také citlivé preto, lebo sú pomerne bohato zásobené cievami a nervovými zakončeniami.

Platí základné pravidlo, že ak má byť určitý kĺb v plnej funkčnosti, tak musí byť v poriadku chrupavka. K jej poškodzovaniu a znehodnocovaniu môže dôjsť vo viacerých prípadoch:
Zmena zloženia kĺbovej tekutiny
Prílišné zaťaženie kĺbov u ľudí s nadváhou:
Nedostatočné vyvinuté a neprecvičované svalstvo
Zranenia a neúmerne zaťažovanie
Poruchy stavby kostry
Šport na vrcholovej úrovni
Starnutie


Celý článok s rozšírenými informáciam v nasledujúcom odkaze:
http://aktuality.fitexpres.sk/vyziva/op ... yziva.html
IN NOMINE DEADLIFT ET SQUAT ET BENCHPRESS, AMEN.
Obrázok užívateľa
BALBOA
Moderátor
 
Príspevky: 227
Registrovaný: 15 Aug 2006 15:12

Re: Opotrebovanie kĺbov a ich výživa

Poslaťod BALBOA » 15 Mar 2013 14:26

Ďalší článok na webe s príslušnou tematikou:
http://aktuality.fitexpres.sk/vyziva/da ... -klby.html

Glukosamín sulfát
Táto zložka obsahuje tak glukosamín ako aj síru, ktorá sa nachádza v okolí kĺbov v spojivových tkanivách. Glukosamín sa syntetizuje z aminokyseli­ny glutamínu a glukózy a je jednou zo základných sta­vebných látok spojivového tkanina.

Vedecké a medicínske štúdie potvrdili, že užívanie glukosamínu aktivuje špeciál­ne bunky v chrupavke, ktoré vedú k intenzívnejšej obnove chrupaviek a stimulácii ich ras­tu. Síra je zas potrebná na produk­ovanie špeciálneho článku, zodpo­vedného za pevnosť a elastici­tu spojivového tkaniva.

Mnohé z výskumov podporujú koncepciu o účinnosti gluko­samínu na zmierňovanie bo­lestí kĺbov a podporu regenerácie a obnovy ich štruktúr. Niektoré vý­skumné práce dokonca preukázali, že glukosamín sulfát je tak­mer rovnako účinným prostri­edkom proti bolestiam kĺbov ako sú aj nesteroidné protizápalové lieky. Glukosamín sulfát môžete začať dávkovať v množstve 500-700 mg 2-3krát denne.

Curcumin
Táto sub­stancia je aktívnou zložkou turmeriky, čiže rastliny, ktorá sa často používa v kari jedlách. Curcu­min dokáže znižovať zápalové procesy pomocou znižovania hladiny histamínu a zvyšovaním prirodzenej tvor­by kortizónu. Štúdie ukazujú, že obe substancie pomáhajú zmierňovať bolesti kĺbov a zápalové procesy u pacientov trpiacich reumatoidnou artritídou. Pri zmier­ňovaní zápalov po rôznych chirurgic­kých operáciách sú dokonca ešte účinnejšie ako niektoré nesteroidné pro­tizápalové lieky. Curcumin môžete začať dávkovať v množstve 300-500 mg 2-3krát denne.

Boswellia
Boswellia je extraktom zo živice kôry indián­skeho stromu boswellia serrata. Jej aktívnou protizápalovou zložkou je kyselina boswellová. Táto kyselina dokáže potláčať nadmernú infiltráciu bielych krviniek do poškodeného tkaniva, čím v konečnom dôsledku zmierňuje zápalové procesy spojené s rôznymi komplikáciami. Zlepšuje takisto aj prekrvenie kĺbov a obmedzuje chemické reakcie, ktoré produkujú zápalové látky v bunkách. Boswelliu môžete začať dávkovať v množstve 200-400 mg 2-3krát denne.
IN NOMINE DEADLIFT ET SQUAT ET BENCHPRESS, AMEN.
Obrázok užívateľa
BALBOA
Moderátor
 
Príspevky: 227
Registrovaný: 15 Aug 2006 15:12

Re: Opotrebovanie kĺbov a ich výživa

Poslaťod BALBOA » 09 Apr 2013 03:46

Nasledujúce tri suplementy sú účinné nielen pri výžive a ochrane kĺbov, ale pomôžu aj pri spaľovaní tukov a podporujú regeneráciu:
Rybí olej
Extrakt zo zeleného čaju
Kurkumín


Viacj info v článku: http://aktuality.fitexpres.sk/vyziva/pr ... klbov.html
IN NOMINE DEADLIFT ET SQUAT ET BENCHPRESS, AMEN.
Obrázok užívateľa
BALBOA
Moderátor
 
Príspevky: 227
Registrovaný: 15 Aug 2006 15:12


Späť na Regenerácia a zdravie (zdravotné problémy, zranenia)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron